Božena Němcová - Babička

Děj začíná příjezdem babičky čtyř malých vnoučátek na Staré Bělidlo. Babička ihned okouzluje svým úžasně milým chováním, zkušenostmi, obětavostí a něhou nejen svoji rodinu, ale každého, s kým se postupem času seznámí.
Své dceři Terezce, provdané za knížecího štolbu, pomáhá v domácnosti, hlavně tím, že se věnuje dětem. Ty ji všechny zbožňují, protože s nimi tráví čas při procházkách přírodou, při návštěvách sousedů a především jim vypravuje příběhy ze svého života. Maličká Adélka a předškolák Vilík vnímají její povídání jako zajímavé pohádky. Ale starší Jan a především nejstarší Barunka dychtivě naslouchají a ukládají si je do paměti.
Moudrost babičky působí i na majitelku Ratibořského panství paní kněžnu, která se jednou při vyjížďce s ní a s dětmi potkala v lese. Pozvala je všechny k sobě na zámek, kde užaslé děti provedla všemi pokoji schovanka paní kněžny Hortenzie. Rozhovor s moudrou prostou ženou z lidu paní kněžnu zaujal natolik, že toto pozvání nebylo poslední. Babička toho dokázala využít. Ne ale pro sebe, ale pro ostatní.
Na citlivou Barunku působil velmi silně osud jedné mladé ženy. Vyhlášená krasavice Viktorka ztratila hlavu pro neznámého vojáka. Uprchla s ním a nikdo o ní neslyšel. Po nějaké době se začala po lese potulovat bláznivá žena s dítětem. Lidé poznali, že je to Viktorka, ale nikomu se nepodařilo ji přivést mezi lidi. Své dítě hodila do splavu a ji samotnou zabil blesk.
Roky míjely a děti rostly. Barunka odjela do města studovat. Šťastná Hortenzie se vdala, ale brzy zemřela při porodu. Po dlouhé zimě se babička nemohla vzpamatovat, cítila, že odchází. Jen se toužila ještě jednou dočkat Barunky, která se občas vracela ze školy domů. Dočkala se a zemřela. Všichni ji oplakávali. I paní kněžna stála v okně a s dojetím sledovala poslední cestu moudré stařenky. A rozloučila se s ní slovy: "Šťastná to žena!"

Hodnocení

Babička je kniha, která pohladí po duši. Je čtivá, bohatá na děj a každý se do ní lehce začte. Čtenář z ní vycítí lásku k vlasti. Babička je popisována jako milá, vlídná a láskyplná stařenka bez chyb, a proto kniha v dnešní době působí pohádkově. Svou moudrostí a upřímností dokáže zaujmout i kněžnu. Tato kniha se líbí snad každému.

Vydání knihy

1939

Autor referátu

22.12.2002 - Režná Lenka

Valid XHTML 1.1Valid CSS!TOPlistExotmodeling.cz - modeling jinak...GigaServer.cz
Copyright © Lipo 2003-2021